Affiliations with Commission G1 Binary and Multiple Star Systems

President
Trimble, Virginia
Vice-President
Tout, Christopher
Secretary
Southworth, John
Organizing Committee
Fleming, Scott Mandel, Ilya Mason, Brian
Oswalt, Terry Roman-Lopes, Alexandre Southworth, John (Secretary)
Tout, Christopher (Vice-President) Trimble, Virginia (President)
Advisors
Prša, Andrej
Commission Members
Abt, Helmut Agafonov, Mikhail Ahumada, Javier
Allen, Christine Andersen, Morten Andrade, Manuel
Angione, Ronald Antokhin, Igor Antokhina, Eleonora
Antoniadis, John (Junior Member) Arbutina, Bojan Arenou, Frédéric
Argyle, Robert Aufdenberg, Jason BABA, Naoshi
Banks, Timothy Baptista, Raymundo Barba, Rodolfo
Barnes III, Thomas Batten, Alan Bayo, Amelia
Benacquista, Matthew Bennett, Philip Berdyugin, Andrei
Bisikalo, Dmitrij Boffin, Henri Bonanos, Alceste
Bond, Howard Boneva, Daniela Borkovits, Tamas
Brandner, Wolfgang Brown, Warren Brown, David
Bruch, Albert Buckley, David Bulik, Tomasz
Čeki, Atila Celotti, Anna Lisa Chattopadhyay, Tanuka
Chaturvedi, Priyanka (Junior Member) Chaty, Sylvain CHEN, Xuefei
Cherepashchuk, Anatolij Chinarova, Lidiia Chochol, Drahomir
Christopoulou, Panagiota-Eleftheria Corradi, Romano Covino, Elvira
Cowley, Anne Cruzalèbes, Pierre Csizmadia, Szilárd
Cvetkovi'c, Zorica DAISAKU, Nogami DAmico, Flavio
D'Antona, Francesca De Biasi, Maria Deeg, Hans
de Greve, Jean-Pierre de Martino, Domitilla de Val-Borro, Miguel
Dhillon, Vikram Djurasevic, Gojko Docobo, Jose-Angel
Drechsel, Horst Dufton, Philip Eaton, Joel
Echevarria, Juan Ederoclite, Alessandro Eenens, Philippe
Elias II, Nicholas Evans, Nancy Evans, Aneurin
Fabrika, Sergei Faraggiana, Rosanna Farrington, Christopher
Fekel, Francis Fernández Lajús, Eduardo Fleming, Scott
Forveille, Thierry Fox-Machado, Lester Franz, Otto
Frémat, Yves FU, Jian-Ning GE, Hongwei (Junior Member)
Gerbaldi, Michèle Gies, Douglas Godon, Patrick
Gómez Maqueo Chew, Yilen Gosnell, Natalie Goswami, Aruna
Gray, David Griffin, R. Elizabeth Grundstrom, Erika
Grygar, Jiri Halbwachs, Jean-Louis Halevin, Alexandros
Hamers, Adrian (Junior Member) HAN, Zhanwen HANAWA, Tomoyuki
Harmanec, Petr Hartkopf, William Hawley, Suzanne
Hellier, Coel Henrichs, Hubertus Hensberge, Herman
Herbst, William Hillenbrand, Lynne Hoard, D.
Holmgren, David Hubrig, Swetlana Hummel, Christian
Hutter, Donald Ioannou, Zach Iyer, Balasubramanian
IZUMIURA, Hideyuki Jones, David Kafka, Styliani (Stella)
KARINO, Shigeyuki Karovska, Margarita Kilkenny, David
Kiss, László Koen, Marthinus Koenigsberger, Gloria
Kolb, Ulrich Kolka, Indrek Komonjinda, Siramas
Kondratyeva, Ludmila Kouwenhoven, M.B.N. (Thijs) Kovaleva, Dana
Kraus, Stefan Kundra, Emil Lamb, Frederick
Lampens, Patricia Landolt, Arlo Laskarides, Paul
Latham, David Latkovic, Olivera Le Contel, Jean-Michel
LEE, Jae Woo Leinert, Christoph Ling, Josefina
Luque-Escamilla, Pedro MacDonald, James Maceroni, Carla
Maíz Apellániz, Jesús Malanchev, Konstantin (Junior Member) Malkov, Oleg
Mandel, Ilya Markoff, Sera Markworth, Norman
Marti, Josep Mason, Brian Mathieu, Robert
MATSUMOTO, Katsura Mayor, Michel McAlister, Harold
McSwain, M. Melnikov, Aleksander Mendez Bussard, Rene
Milone, Eugene Mkrtichian, David Montgomery, Michele
MORIYA, Takashi Morrell, Nidia Mossoux, Enmanuelle (Junior Member)
Mourard, Denis Mowlavi, Nami Murphy, Simon (Junior Member)
NARDETTO, Nicolas Naze, Yael Negueruela, Ignacio
Nelemans, Gijs Nelson, Lorne Ngo, Henry (Junior Member)
Niarchos, Panagiotis Nikoghosyan, Elena Ninkov, Zoran
Norton, Andrew Nouh, Mohamed OKAZAKI , Atsuo
Olah, Katalin Oswalt, Terry Palma, Tali
Parsons, Sidney Parthasarathy, Mudumba Pavlovski, Kresimir
Peters, Geraldine Peterson, Deane Pietrukowicz, Paweł
Pigulski, Andrzej Pilecki, Bogumił Pokrzywka, Bartłomiej
Pollard, Karen Pop, Alexandru Portegies Zwart, Simon
Pourbaix, Dimitri Pribulla, Theodor Prieur, Jean-Louis
Prša, Andrej Ratzka, Thorsten Rauw, Gregor
Reed, Phillip Reinsch, Klaus Reipurth, Bo
Ribas, Ignasi Richichi, Andrea Ricker, Paul
Rieutord, Michel Ritter, Hans Roberts Jr, Lewis
Robinson, Edward Roman-Lopes, Alexandre Rucinski, Slavek
Ruffert, Maximilian Rushton, Anthony Sahlmann, Johannes
Samec, Ronald Sana, Hugues Sarty, Gordon
Sathyaprakash, Bangalore Scarfe, Colin Scaringi, Simone
Schaefer, Gail Schmidtke, Paul Schoeller, Markus
Schuh, Sonja Schwope, Axel Shakht, Natalia
Shporer, Avi Siess, Lionel Sills, Alison
Simon, Michal Singh, Kulinder Pal Sion, Edward
Siopis, Christos Sivakoff, Gregory Skoda, Petr
Skopal, Augustin Smith, Robert Smith, J.
Smolec, Radosław Soderhjelm, Staffan Sódor, Ádám
Soonthornthum, Boonrucksar Southworth, John Sowell, James
Stancliffe, Richard Stassun, Keivan Stebbins, Robin
Stencel, Robert Sterzik, Michael Steves, Bonnie
SUGAWARA, Yasuharu Suleimanov, Valery Szabados, Laszlo
Szkody, Paula Taam, Ronald Taani, Ali
TAKAMI, Kentaro Tallon, Michel Tamazian, Vakhtang
Tarasov, Anatolii Templeton, Matthew ten Brummelaar, Theo
TERADA, Yukikatsu Terrell, Dirk Tessema, Solomon
Tokovinin, Andrei Tomova, Mima Torres, Guillermo
Tout, Christopher Traulsen, Iris Trimble, Virginia
Turcu, Vlad Turner, Nils van Altena, William
van de Steene, Griet van Eck, Sophie van Hamme, Walter
Vassiliev, Nikolaj Viotti, Roberto Vrtilek, Saeqa
Wade, Richard Waelkens, Christoffel Walker, William
WANG, Bo Webbink, Ronald Weis, Edward
Welch, Douglas White II, James Wood, Matthew
Wood, Peter Woudt, Patrick YAMAOKA, Hitoshi
YAMASAKI, Atsuma Yankova, Krasimira Yungelson, Lev
Zasche, Petr Zavala, Robert Zejda, Miloslav
Zhekov, Svetozar Zoła, Stanisław Zwitter, Tomaž

 

IAU Strategic Plan 2020–2030

Strategic Plan

IAU Code of Conduct

Code of Conduct

Symposia and Meetings

Meetings

Membership

How to Become a Member

IAU Catalyst

Latest Catalyst

IAU e-Newsletter
Volume 2020 n° 7

Latest e-Newsletter

Subscribe to the e-Newsletter

CAPj

IAU Office of Astronomy for Development

Office for Astronomy Development

IAU Office for Young Astronomers

Office for Young Astronomers

IAU Office for Astronomy Outreach

Office for Astronomy Outreach

International School for Young Astronomers

International School for Young Astronomers